Як навчити дитину малювати

Малювання - мало не основне улюблене заняття всіх дітей. Та й батькам подобається, адже дитина і зайнята корисною справою, і шкоди не робить, і постійної уваги батьків не потребує під час малювання. А що перемажеться з голови до ніг фарбою чи фломастерами, то це такі дрібниці!

Хоча впевнено тримати олівця чи пензлика малюк зможе не раніше 2-3-х років, залучити його до малювання можна набагато раніше. Вже в 10 місяців можна посадити дитину на великий лист паперу та дати баночку пальчикової фарби, спочатку один колір. Вмочивши дитячий пальчик у фарбу та показавши, як на білому листі з'являються сліди, легко зацікавити дитину цим захоплюючим процесом.

Ще один варіант для найменших художників - це малювання водою. Водяна розмальовка - це особливий вид дитячих розмальовок, де на папір вже нанесено контури малюнку фарбою. Все, що треба юному творцю, - це лише намочити пензлик, або навіть пальчика, у воді та провести по малюнку. І він з захопленням побачить, як проступають обриси кольорового малюнку.

З року вже можна купити кольорові олівці або фломастери, спочатку бажано потовщені - так звані Jumbo. Товстіші за діаметром олівці та фломастери малюку легше тримати, тому йому буде простіше освоїти цей новий для нього інструмент. І не спішіть підсовувати дитині розмальовки чи вимагати від нього конкретних правильних образів. Зараз це все ще непотрібно і навіть може зашкодити. В цьому віці важливо, щоб малюк навчився передавати на папір власні зображення, навіть якщо то будуть лише плямки, клякси, лінії, та інші каляки-маляки. Головне, щоб дитина зрозуміла, що може створювати малюнки, і захопилася цим процесом.

Як тільки це відбудеться, далі процес навчання малюванню прискорюється сам со собі, і на деякий час від батьків вимагається лише вчасно забезпечувати свого сина чи доньку потрібними матеріалами та інструментами для малювання, а також щиро хвалити його роботи. Пам'ятайте, що ваша підтримка та захоплення результатами творчості малюка - це дуже важливо для його розвитку.

З двох-трьох років можна починати освоювати пензлик та фарби, кольорову крейду, а також поступово переходити на звичайні олівці. Тут вже знадобляться розмальовки всіх можливих варіантів та форм. За контуром, за зразком, можна з наліпками чи додатковими завданнями, багаторазові чи невидимки, - все, що завгодно. По можливості хай малюк сам вибирає теми малюнків чи вид розмальовок. Не примушуйте дитину до малювання та не нав'язуйте нічого, але зараз вже поступово показуйте, як правильно підбирати колір, як акуратно заштриховувати, щоб не виходити за контур, як тримати олівця та як натискати, щоб не зламати, але при цьому колір був насичений, як правильно змішувати різні кольори гуаш фарб або розташовувати різні кольори акварельних фарб, щоб вони не попливли. І не обмежуйтеся одними лише розмальовками - малюнки на чистому листі паперу ніхто не відміняв, це так і залишається важливою справою, як повністю творча робота дитини. В хорошу погоду на прогулянку завжди беріть з собою крейду, щоб помалювати десь на асфальті чи камені, це додасть нового бачення та підштовхне уяву та фантазію малюка.

Ближе до чотирьох-п'яти років, коли дитина починає засвоювати читання та письмо, а відповідно освоїть ручки, можна купити дитині кольорові гелеві ручки. Нічого принципово нового ручки не дають з точки зору малювання, але альтернатива - це завжди добре. Гелевими ручками простіше малювати дрібні елементи з тонкими контурами, а порівняно з олівцями слід залишається більш яскравим, так що можуть вийти чудові роботи.

Якщо у дитини є хист до малювання, то у віці 5-6 років це вже добре видно. Такі діти з охотою багато малюють самостійно у вільний час, в їх малюнках вже проявляються впізнавані образи предметів, істот чи явищ, і самі роботи відрізняються широкими варіаціями зображень. Якщо до цього віку малюк все ще залишається в цілому байдужим до малювання, отже, його таланти знаходяться в інших сферах, і не варто його тягнути за вуха туди, куди він не хоче йти сам. Але якщо ви бачите в своїй дитині художні здібності, то постарайтеся підтримати цю іскорку, навіть якщо для вас особисто художник - це не професія. Неважливо, буде далі ваша дитина художником чи хоча б дизайнером, чи вибере інший шлях, але вміння малювати завжди стане йому у пригоді. Тому постарайтеся забезпечити свого вже школяра навчальними виданнями на тему образотворчої діяльності, та й взагалі мистецтва, щоб у нього були зразки та методики. А якщо є можливість, обов'язково запишіть сина чи доньку в гурток малювання, а надалі в художню школу чи студію. Професійні педагоги зможуть розкрити талант вашої дитини та показати їй всі можливості, ну а все решта - то вже буде в його власних руках.

Теги: малювання, чим зайняти дитину